Despre proiect

Echipa de proiect "Euroscola" a initiat o noua campanie de voluntariat, inclusa īn tema generica a editiei din 2013/2014 "Drepturile noastre īn Uniunea Europeana". Cei doi profesori coordonatori, Emilia Talpalaru si Gabriela Popa, alaturi de 24 de elevi din clasa a X-a vor desfasura o serie de activitati īn intervalul 9 mai 2013-30 septembrie 2013 cu scopul de a informa populatia cu drept de vot din oras, īn mod deosebit a celor care au īmplinit recent 18 ani si voteaza pentru prima data, de importanta si necesitatea participarii la votul destinat europarlamentarilor la alegerile din mai 2014 si pentru a determina o atitudine pozitiva,responsabila si implicata tuturor celor care īsi vor desemna reprezentantii in Parlamentul European. Pentru ca demersul acesta sa aiba succes,echipa de proiect si-a ales ca parteneri Scoala "Ion Creanga" din Tg. Frumos, Primaria orasului Tg.Frumos, Fundatia "Asyris" Tg.Frumos, reprezentanti ai Universitatii "Al.I.Cuza" Iasi-Facultatea de Drept si Facultatea de Filosofie si Stiinte politice -Iasi, Asociatia Parintilor "APIN" din Liceul "Ion Neculce" Tg.Frumos.

Activitatile vor demara cu sprijinirea elevilor de gimnaziu īn participarea la concursului initiat de "Scoala gimnaziala "Ion Creanga" pe tema Drepturilor copilului, care consta īn participarea la competitie cu postere, colaje, desene īn diverse tehnici.Implicarea elevilor de liceu īn evenimentul dedicat celor de gimnaziu este familiarizarea timpurie a acestora din urma cu notiunea de "Drept al copilului", care va sta la baza drepturilor omului, implicit ale cetateanului European cu drept de vot si responsabilizarea lor precoce, precum si implicarea pe care trebuie sa o adopte īn viata publica.

Alt moment al campaniei de voluntariat pe aceasta tema īl va constitui seminarul de informare asupra semnificatiei si rolului votului, criteriile de selectie ale candidatului care merita sa fie votat in PE, corectitudinea votului si necesitatea acordarii unui vot valabil si realist. Evenimentul se va desfasura īn parteneriat cu reprezentanti ai Facultatii de Filosofie si Stiinte politice Iasi, ai Facultatii de drept Iasi, cānd elevii vor putea pune īntrebari si vor participa la dezbateri tematice cu studenti si profesori ai facultatii mentionate.

Seria activitatilor din proiect va continua cu concursul de postere dedicate temei noastre, din care cel mai reprezentativ si care va avea cele mai multe voturi pe pagina de Facebook a liceului va fi trimis, ca produs final, spre evaluare.

In timpul vacantei de vara, echipa de proiect se va īntruni pentru un mars al voluntarilor īn oras, prilej cu care se vor distribui fly-ere si materiale promotionale care sa stimuleze interesul populatiei pentru alegerile europarlamentare din mai 2014.

Īn a doua jumatate a lunii septembrie, coordonatorii proiectului vor organiza un concurs pe tema Drepturilor cetateanului European, la care vor fi convocati īn numar cāt mai mare elevii care urmeaza sa īmplineasca 18 ani si care urmeaza sa-si exercite dreptul de vot.

Īmpreuna cu Fundatia locala "Asyris " a tinerilor, se va concepe un set de tricouri cu inscriptionari explicite dedicate votului europarlamentar si care vor fi purtate la activitatile proiectului.

In parteneriat cu reprezentanti ai Primariei orasului Tg.Frumos, membrii echipei de proiect vor simula o zi de vot europarlamentar, urmānd īntreaga procedura prezentata de unul din consilierii locali responsabili de evenimentul votarii.

Ne propunem o īntālnire cu unul din europarlamentarii ieseni, pentru o discutie deschisa asupra mecanismelor Uniunii Europene, a drepturilor cetateanului, a implicarii tinerilor īn viata politica si a raspunderilor care decurg din aceasta calitate.

La finalul activitatilor, vom organiza o īntalnire cu membrii Asociatiei parintilor APIN din liceu pentru o diseminare a tuturor etapelor parcurse,a rezultatelor obtinute, urmata de o diseminare si la nivelul consiliului elevilor din liceu.

Proiectul de campanie va avea urmatoarele obiective: