Diseminare "Copiii isi prezinta drepturile!"

Vineri, 31 mai 2013, Scoala Gimnaziala "Ion Creanga" Tg. Frumos a marcat Ziua Interna?ionala a Copilului printr-o manifestare culturala de amploare, desfasurata la Casa de Cultura "Garabet Ibraileanu". Activitatea, coordonata de prof.dr. Tudori Tatiana, face parte din proiectul interjudetean aflat la a doua editie, Rolul Consiliului Elevilor īn promovarea drepturilor copilului, precum si din proiectul educational "ZILELE SCOLII IESENE"(20-31 MAI 2013).

Cele doua sectiuni, spectacolul artistic si expozitia-concurs de lucrari ale elevilor pe tema drepturilor copilului, au atras numerosi participanti, precum si un public de aproximativ 400 de persoane.

Scopul activitatii a fost promovarea educatiei pentru drepturile copilului asi valorificarea educa?iei nonformale, componenta viabila si eficienta a īnvatamāntului actual.

Pe scena Casei de Cultura au urcat elevi de la Scoala Gimnaziala "Ion Creanga" Tg. Frumos (profesori coordonatori: Mihei Natalia, Paval Olga, Iacob Pavel), de la Clubul Copiilor Tg. Frumos (profesori: Petrila Gisela, Simireanu Ionela, Leahu Mirela) si de la Liceul Teoretic "Ion Neculce" Tg. Frumos.

Astfel, timp de doua ore s-au perindat prin fa?a publicului spectator scenete de teatru, momente muzicale, ansambluri de dansuri populare romānesti si ruso-lipovenesti, trupe de dans modern si de pantomima.

Copiii din sala au fost serviti cu bomboane de catre printese si spiridusi, au primit baloane si s-au putut bucura de sedintele de face-painting, īn urma carora au īntruchipat diverse personaje de basm. In paralel, a avut loc vernisajul expozitiei-concurs de lucrari plastice realizate de elevi din mai multe scoli ale jude?ului.

Peste 70 de lucrari de pictura, colaj, poster, grafica si fotografie au īncāntat ochiul privitorilor ?i au impresionat prin creativitate, imaginatie si talent. Toti participantii la spectacol, precum si īndrumatorii lor, au primit diplome, premii si dulciuri. Rezultatele concursului de lucrari plastice vor fi anuntate saptamāna viitoare, cānd va avea loc si premierea celor mai talentati mici artisti. Sponsorul principal al evenimentului a fost Primaria Tg. Frumos care, impreuna cu firma S.C. EKY-SAM S.R.L. au facut ca īntreaga manifestare sa fie plina de culoare si de bucurie.

Partenerii proiectului: ISJ Iasi, Primaria Tg. Frumos, Comunitatea rusilor-lipoveni, Casa de Cultura "Garabet Ibraileanu" si Biblioteca oraseneasca.