SEMINARUL DE INFORMARE

SEMINARUL DE INFORMARE asupra drepturilor cetateanului s-a desfasurat in timpul vacantei de vara, prilej cu care a fost invitat un reprezentant al Consiliului Local, prof. Lili Ciobanu, care a prezentat elevilor mecanismele alegerilor europarlamentare, criteriile unui vot corect si asumat.

In cadrul intalnirii, a avut loc un dialog pe tema votului European, elevii au dovedit interes pentru actul care poate insemna in anul viitor o prima responsabilizare majora si, pentru a constientiza pe deplin evenimentul respectiv, echipa EUROSCOLA a simulat momentul votului.

Au fost realizate din timp o urna de vot cu insemnele Uniunii Europene, buletine de vot,iar elevii s-au erijat in adevarati votanti,care au putut sa ia un prim contact cu ceea ce reprezinta unul din cele mai democratice drepturi ale cetateanului: dreptul de vot.