CONCURS PE TEMA DREPTURILOR CETATEANULUI

In prima saptamana a anului scolar 2013/2014 elevii participant la proiectul EUROSCOLA a organizat un concurs, cu intentia de a face cunoscute si in randul colegilor de liceu, intr-o competitie motivanta, drepturile pe care le au si principiile democratice care guverneaza Uniunea Europeana.

O parte din elevi au conceput un set de intrebari, un alt grup a popularizat concursul in scoala si a constituit grupul de participant, iar un alt grup s-a ocupat de evaluarea raspunsurilor din cadrul concursului.

La aceasta competitive au participat elevi care vor implini curand 18 ani si isi vor putea exercita dreptul de vot, dar si elevi care vor implini aceasta varsta abia peste doi ani si care s-au aratat interesati de mecanismele votului.

Concursul a avut si castigatori, astfel incat la final, s-au decernat 1 premiu, 1 Premiu II,1 Premiu III si doua mentiuni, Diplome si cadouri celor care au avut bunavointa de a participa la concurs.