Evaluarea Nationala cls. a VIII-a - 2018

- Simularea Evaluarii Nationale

• - in zilele de 5 - 7 martie 2018 se va desfasura activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
    •  - Limba si literatura romana - luni 5 martie 2018
    • - Matematica - marti 6 martie 2018
    • - Desfasurarea simularii
      • - Elaborarea subiectelor se face la nivel national
      •  - Comunicarea rezultatelor - vineri 16 martie
      •  - Salile de clasa in care se desfasoara probele pentru simularea evaluarii nationale vor fi supravegheate video si audio.
    • - Alte precizari
      • - Rezultatele vor fi analizate la nivelul fiecarei unitati de invatamant prin discutii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, sedinte cu parintii
    • - Programe si documente simulare
    •
  • - in zilele de 13 si 14 decembrie 2017 s-a desfasurat activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
    • - Repartizarea pe sali a candidatilor
    • - Amplasarea salilor de clasa
    • - In atentia candidatilor
    • - Limba si literatura romana - miercuri 13 decembrie
    • - Matematica - joi 14 decembrie
    • - Programele pentru simularea din decembrie
    • - Desfasurarea simularii
      • - Probele se vor desfasura in intervalul orar 9.00-11.00
      • - Elaborarea subiectelor se face la nivel judetean
      • - Elevii vor fi primiti in sali pe baza unui act de identitate (carnet de elev, CI,certificat de nastere) pana cel tarziu la ora 8,30
      • - Salile de clasa in care se desfasoara probele pentru simularea evaluarii nationale vor fi supravegheate video si audio.
    • - Alte precizari
      • - Notele obtinute de elevi la simulare vor fi aduse la cunostinta parintilor, in baza unui process verbal, pana cel tarziu miercuri, 20 decembrie 2017
      • - Rezultatele elevilor la simulare si rezolvarea subiectelor vor fi analizate la clasa, de catre profesori si elevi
      • - Nu se admite reevaluarea lucrarilor (nu exista contestatii)
    • - Calendarul evaluarii nationale 2018
    • - Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale
    • Programele pentru disciplinele la care se susţine evaluarea naţională
    •
    • - Evaluarea naţională pentru absolvenții clasei a VIII-a se desfăşoară în anul şcolar 2017-2018 în conformitate cu prevederile Metodologiei de organizare şi desfăşurare a evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a in anul scolar 2010-2011 aprobata prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 4801/2010 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a, în anul şcolar 2010-2011, si cu prevederile prezentului ordin.
    • - Programele pentru disciplinele limba si literatura romana si matematica, valabile pentru  Evaluarea Naţională pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2017-2018, sunt cele aprobate prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 4431/29.08.2014 privind organizarea si desfasurarea Evaluarii Nationale pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2014-2015.
    •
    •  - Salile de clasa in care se vor desfasura probele pentru evaluarea nationala vor fi supravegheate video si audio.
    •
  • - Informatii despre Evaluarea Nationala a elevilor clasei a VIII-a in anul scolar 2017-2018 pot fi gasite la adresele:  http://subiecte2018.edu.ro/......

•
  • - Pentru informatii suplimentare puteti folosi rubrica de comentarii de mai jos -  respectand Termenii si conditiile

Comentariile au fost inchise.